Kapadokya’nın Oluşumu

Tam olarak nerede ?

Kapadokya ; Amasya'lı ünlü tarihçi Strabon'un deyimiyle sınırları , Kuzey'de Çorum, Güney'de Toroslar , Doğu'da Sivas ve Batı'da Afyon'a uzayan , bugünden itibaren düşünürsek yaklaşık olarak 8000 yıllık aktif tarihiyle bilinen ve onlarca farklı medeniyete ev sahipliği yapan doğanın ve tarihin arkadaşlığının en güzel olduğu yerlerden biridir. Ama tabii ki Turistik olarak artık bu sınırlar geçerli değil. 21. YY'da Kapadokya dediğimiz bölge çok gezilen yerlerden nasibini almış ve sınırları daralmıştır. Neden mi ? Çünkü ; Kapadokya'yı her ziyaret edenin bu kadar büyük bir alanı gezmesi imkansız olmaz mıydı ?! Yaklaşık 300 km kare alandan bahsediyoruz. O yüzden yerli ve yabancı turistler de başlıca Nevşehir ili içindeki müze, örenyeri ve doğal güzellikleri geziyorlar haliyle. Bu da 4-5 tane ilçeyi kapsıyor diyebiliriz. Çoğunlukla yani.. Eğer ısınma turlarımız tamam diyorsanız gelin Kapadokya'nın oluşumuna bir göz atalım !

kapadokya sarı tur

Kapadokya Nasıl Oluştu ?

Muhteşem ve bir o kadar da gizemli kaya yapılarının oluşumu 15 milyon yıllara kadar dayanan Kapadokya'nın oluşumu bakın nasıl gerçekleşmiş  ;

Dört Büyük Dediğimiz Dağlar

Yaklaşık olarak 15 milyon yıl önce yeryüzünün hareketlerini henüz tamamladığı jeolojik zaman diliminde İç Anadolu Bölgesi'nde oluşan birkaç büyük dağ Kapadokya'nın oluşumunu yani aslında tüm kaderini belirleyecekti. Bunları sayacak olursak ; Bölgenin Doğusunda Erciyes (Kayseri), Batısında Hasan ve Melendiz Dağları (Aksaray) , Göllüdağ ise Niğde'de bulunmaktadır. Tabii ki bunların yanı sıra irili ufaklı koni şeklinde dağları da pas geçmemek gerek. Emeğe saygı diyelim 🙂

Dağ merkezlerinin ısınmasıyla birlikte dağlar aktif hale geçmek ve patlamak için sabırsızlanırlar. Dağlardaki bu ısınma neye sebep oluyor ? Sızan dumanlar ve küller çok yüksek sıcaklıkta olduğu için etrafta ne var ne yoksa kurutuyor . Yani aklınıza küçük bir bataklık, dere gibi şeyler geldiyse doğru. Artık dağlar hazır olduktan sonra ise içlerindeki bu basıncı tutamayacaklarını anladıkları zaman büyük bir patlamayla küllerini dışarıya savururlar. Dışarıya savurduğu iki şey vardır zaten ; Kül ve Lav. Kül hızlıdır. Rüzgarla birlikte saate 10-20 km arasında değişir hızı. Uçuşur ve çok fazla mesafe kat edebilir. Lav öyle olmadığı için günlerce sonra arkasından gelir ancak. Ağır ama emin adımlarla 🙂 Saatte ortalama 2-5 km hızla diyelim.

Her neyse, dağların konumlarını size yazdığımı tekrar hatırlatarak şuna değinmek isterim. Günümüz Kapadokya'sı bu güzel dağlarımızın tam da ortasında kalıyor. Garibimi tam bir daire içine almışlar. Dolayısıyla ne oluyor ? Dağlardan çıkan tüm küller bu bölgedeki bataklıkları ve dereleri doldurmak üzere yola çıkıyor. Fakat şu bilgiyi de vermeden geçemeyeceğim. Tam bu zamanlar Kapadokya günümüzdeki gibi değil tabii ki. Lütfen hayal edin şimdi. Koooskoca bir arazi..Ne peribacası var ne de bir kayalık. Her yer göl, bataklık ve deniz.  Evet deniz.

Deniz mi ? Kapadokya'da mı ?

Ne arar Kapadokya'da deniz diyorsunuz haliyle. Şöyle söyleyim efendim ; tam da o dönemlere denk gelecek şekilde Kapadokya'da büyük bir iç deniz varmış. Tam ortada. Öylece dururmuş 🙂

Bugün Nevşehir'den çıkıp Ankaraya'ya giderken Aksaray'ı geçtikten sonra gördüğümüz Tuz Gölü'müz var ya hani. İşte bu gölmüş önceden iç deniz olan. Tüm Kapadokya'yı kaplayan bu gölümüz, zamanındaki kurak yaz günlerinin etkisiyle ve ısınan yeraltı hareketlerinden dolayı yer yer kuruyup küçük gölcüklere ve bataklıklara dönüşüyor. Sonrasında ise tamamen kuruyor. Kapadokya'da çalışan arkeologların zamanında bulduğu parçalar tam olarak bu şekilde anlatır. Gelip de civardaki müzeleri gezme şansınız olursa kendiniz de denizden çıkabilecek bir deniz kabuğunu Kapadokya'da görebilirsiniz.

Evet Kapadokya'nın oluşumuna denizi de eklediğimize göre kaldığımız yerden devam edebiliriz. Dağların çeşitli zamanlarda ve farklı sıcaklıklarda patlamasından sonra bölge tamamıyla küllerle dolu hale geliyor. Farklı sıcaklıklar ve farklı dağlar ! Dikkat edelim. Küllerin bölgedeki sularla buluşmasından sonra bölge artık dolup yükselmeye başlıyor. Tam olarak burada şöyle bir örnek vereyim ; Kar yağışını düşünün. İlk yağıştan sonra üzerine yağan yağışlar arasında farklılık oluyor ve tabii ki de üst üste olan yağışlarda ne kadar da fazla yükseklik yarattığını görebiliyoruz. Özellikle doğu bölgelerimizde. Kapadokya'nın oluşumuna geri dönelim, dolayısıyla ne oluyor ? Bu küller biriktikçe birikiyor. Ortalarda dolaşıp da bunları dağıtan insancıkların da olmadığını düşünün 🙂

Metrelerce yükseklikte kül birikintisi çıkıyor ortaya. Dağlardan çıkıp gelen başka neyimiz vardı ki ? Lav !

Lavlar ağır ama sağlam adımlarla bölgeye ulaştıktan sonra ise küllerin üzerini bir güzel örtüyor. Tekrar hatırlatayım ama ; her dağın patlama derecesi , şiddeti, bölgeye olan uzaklığı , sıcaklığı farklı olduğu için bunların tümü o lavın içindeki tüm elementleri farklı kılıyor.

Tüm bu farklılıklar ise bize sonradan görsel bir ziyafet olarak dönecektir.

''Kuruma ve Aşınma Zamanı''

Artık her şey bitti. Dağlar sakinleşip yarı pasif hale geçmeye başladılar. Kapadokya'nın oluşumu , tüm bu olanları sindirip tamamlamasına bağlı artık. Dolayısıyla artık kendine gelme zamanı. Altlarda kuruyan ve üst üste biriken metrelerce külden ve onu kaplayan geniş alana yayılan ince tabaka şekilde lavdan bahsetmiştik. Bunların kuruduğunu düşünsenize ! Ben size yardımcı olayım. Tam olarak burada yeni bir kelimemiz giriyor devreye. Tüf. İngilizceden incelemek isteyenler 'tuffa' olarak da bakabilirler. O bahsettiğimiz küllerin su ile bulup kuruduktan sonraki dayanıksız ve dökülebilir kaya haline tüf diyoruz 🙂 Yani o gördüğümüz peribacaları , içlerine girip gezdiğimiz mağaralar, kayalar, kiliselerin hepsi aslında bu tüf dediğim yapıda. Bölgede gördüğümüz tüfler genelde sarı, açık sarı ve beyaz yapıdadır. Elinizle dokunduğunuz zaman ( siz tabii ki dokunmayın ) rahatça dökülebildiğini görürsünüz.

Fakat lavların ziyaret ettiği yerler var demiştim. Onların rengi genelde gri, siyah yada bu gibi renklerde olurlar. Kaya yoğunluğu fazladır. Dokunduğunuz zaman dökülmez. Kazmak istediğiniz zaman kolay kolay kazamazsınız. Zaten o yüzden Kapadokya'da kayaların içlerinde yaşayan bütün insanlar tüflerin olduğu kısımları oyup içlerini yaşama uygun hale getirmiş.

Artık tüm sırrı bozuyorum ve Peribacaları bu şekle nasıl gelmiş anlatıyorum ! Ne sırrı yeaa dediniz mi ?

''Kayaların Peribacası Formuna Gelmesi''

Artık son aşamadayız sevgili okurlar. Aşınma ! Ne gerekiyor ki bunların aşınması için ? Rüzgar ,yağışlar, mevsim değişiklikleri, gündüz-gece ısı farklı gibi şeyler. Ama asıl ihtiyacımız olan iki arkadaşı başta yazdım zaten.

Bölgedeki yapılar iyice kuruduktan sonra milyonlarca yıl içerisinde rüzgar bir oraya bir buraya eserek kayaların üzerindeki toprağımsı yumuşak yapıyı alıp her bir tarafa götürmüş. Yağmurlar,karlar ise yağdıkça yağmış..Yumuşak olan kısımları aşağılara kadar hızla aşındırırken sert olan kısımlara saygı duymuş. E daha önce de bahsettiğimi hatırlayacak olan varsa üst kısımları lavlar ile kaplı demiştim. Yani sert kayaçlar ile. Yağışlar buraları aşındırmadan süzülerek hemen altlarındaki yumuşak kayaçları aşındırmışlar.

Böylece bazı bölgelerdeki üst kısımlar şapka gibi kaldığı , ve hemen alt kısımları da aşınarak inceldiğinden dolayı biz bugünkü peribacası şeklini görür olmuşuz 🙂 Tabii ki her şey bu cümleler kadar kolay ve bu kadar değil. Sizlere anlaşılabilir bir özet yapmaya çalışıyorum.

Bugün en güzel örneklerini Üç Güzeller ( Ürgüp ) , Paşabağları ( Avanos ) 'da görebildiğimiz şapkalı peribacalarının oluşum süreci bitmiyor.

Üzerleri lavlarla kaplanmayan sadece küller ile kalan kısımlar ise aşınma sürecinden nasibini alarak büyük ve derin vadileri oluşturuyorlar. Bölgede örneğini bol bol görebiliyorsunuz.

Turlarıma katılan misafirlerime hem işitsel hem görsel bir ziyafet yaşatmak için onları Paşabağlarına götürüyorum. Paşabağlarıyla ilgili birçok fotoğrafı buraya tıklayarak bulabilirsiniz. Orada ise çok az ve çok fazla aşınan kayaların önceden ne halde olduklarını ve ne hale gelebildiklerini rahatça tecrübe edebiliyoruz.

Günümüzde yazılan bir şeyleri okumak büyük zahmet iken  Kapadokya'nın oluşumu hakkında olan yazımı okuyup keyif aldıysanız ne mutlu bana derim, sağlıklı ve bol seyahatli günler dilerim.

Diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Profesyonel Turist Rehberi - Mert Akif YILDIZ

40 hakkında “Kapadokya’nın Oluşumu” görüş

 1. Bizzat rehberliğiniz eşliğinde gidip gezip gören ve müthiş keyif alan biri olarak her bir satırı o gün ki merak ve heyacanla okudum.Yine çok güzel ve samimi bir dille anlatmışsınız.Sonuna gelince bi hayıflanmadım değil.Emeğinize ve kaleminize sağlık.Birgün yine siz eşliğinde yeni bir tur daha inşallah🙏😌

 2. [ SEO – BACKLİNK – HACKLİNK – BLACK OR WHİTE HAT ]
  – – – – – – – – – – – – – – – –

  1- Senin için yorum backlink yapabilirim.

  2- I can comment backlink for you.

  3- Ich kann den Backlink für Sie kommentieren.

  4- Я могу прокомментировать обратную
  ссылку для вас.

  [ SEO – BACKLİNK – HACKLİNK – BLACK OR WHİTE HAT ]

  – – – – – – – – – – – – – – – –

  WhatsApp = +9 0422 606 06 30
  Mail = Seo.Backlink.44@gmail.com

  Google Search = Seo Bayi
  seo

 3. Bugünkü CEOstudent yazım taşınabilir sınırsız modem üzerine.
  Öncelikle taşınabilir modem sınırsız olarak yeni bir wifi internet çeşidi diyebilirim.
  Taşınabilir modem sınırsız olarak nasıl alınır bundan da bahsedeceğim.
  Fakat öncelikle kendi başımdan geçenleri anlatayım.

  taşınabilir modem,taşınabilir wifi,taşınabilir internet

 4. müzik dinle
  Her yıl çıkan Türkçe şarkılar, müzik severlerin ilgisini çekiyor
  ve enerjilerini yükseltme noktasında rol oynuyor. Bu anlamda güncel tüm şarkıları bulabileceğiniz adreslerden birisi Müzik Dinle Dur.

  Müzik Dinle Dur üzerinden Türkçe şarkılar listesi sayesinde en son çıkan, 2020’nin en sevilen şarkılarını istediğiniz her yerde dinleme şansına sahipsiniz.

  Bu listeyle en sevdiğiniz Türkçe pop şarkılar, gittiğiniz her yerde size eşlik edebilir.

 5. edirne escort,edirne escort bayan
  Edirne Escort mu arıyorsunuz? Hemen Edirne Escort Bayan sayfamızı ziyaret ederek Edirne Escort bulun! Edirne
  Escort sayfası iyi eğlenceler diler.

 6. balıkesir escort,balıkesir escort bayan
  Eğer sizlerde Balıkesir Escort arıyorsanız tek yapmanız gerekne
  Balıkesir Escort Bayan sitemizi ziyaret etmek. Sizlerde kaliteli Balıkesir Escort ve Balıkesir Escort
  Bayan partnerler ile birlikte olmak için hemen Balıkesir Escort sayfamızı ziyaret edin! Balıkesir Escort sitesi iyi
  eğlenceler diler.

 7. manisa escort,manisa escort bayan
  Eğer sizlerde Manisa Escort arıyorsanız tek yapmanız gerekne
  Manisa Escort Bayan sitemizi ziyaret etmek. Sizlerde kaliteli Manisa Escort ve Manisa
  Escort Bayan partnerler ile birlikte olmak için hemen Manisa Escort sayfamızı ziyaret
  edin! Manisa Escort sitesi iyi eğlenceler diler

 8. kamu personeli

  Her gün yüzlerce güncel kamu personeli alım haberleri
  yayınlanan sitemiz sayesinde artık sizin de bir işiniz olacak.
  Hiçbir ilanı gözden kaçırmayacak, en doğru başvuru bilgilerini ilk elden siz sahip
  olacaksınız. Sitemizde yayınlanan başvuru için tüyolarla da diğer adaylar
  arasından sıyrılarak, asil listesine yerleşebileceksiniz.
  Kamu personeli alım ilanlarını takip etmek için en doğru adres

 9. Her gün yüzlerce güncel memur alımı haberi yayınlanan sitemiz sayesinde
  artık sizin de bir işiniz olacak. Hiçbir ilanı gözden kaçırmayacak, en doğru başvuru bilgilerini ilk elden siz sahip olacaksınız.
  Sitemizde yayınlanan başvuru için tüyolarla
  da diğer adaylar arasından sıyrılarak, asil listesine yerleşebileceksiniz.

  Memur alımı iş ilanlarını takip etmek için en doğru adres

 10. Gorabet giriş adresi değişime uğramış ve artık güncel alan adı üzerinden hizmet
  vermektedir. Sitenin güncellenmemiş sistemi üzerinden erişim sağlamaya çalışırsanız bu
  adres BTK tarafından askıya alınmıştır ibaresi ile karşı karşıya kalırsınız.
  Süreç içerisinde acaba alan adı değişimi kullanıcıların istifade edecekleri olanakların güvenilirliği
  ile mi alakalı soruları da sıklıkla yöneltilmektedir.
  Bahis platformunda alan adı değişimi yaşanması sistemin güvenliği ile
  alakalı bir sorundan kaynaklanmaz.

  Gorabet

 11. NTVsporbet
  NTVsporbet giriş adresi değişime uğramış ve
  artık güncel alan adı üzerinden hizmet vermektedir.
  Sitenin güncellenmemiş sistemi üzerinden erişim sağlamaya çalışırsanız bu adres BTK tarafından askıya alınmıştır ibaresi ile karşı karşıya kalırsınız.

  Süreç içerisinde acaba alan adı değişimi kullanıcıların istifade edecekleri
  olanakların güvenilirliği ile mi alakalı soruları da sıklıkla yöneltilmektedir.
  Bahis platformunda alan adı değişimi yaşanması
  sistemin güvenliği ile alakalı bir sorundan kaynaklanmaz.

 12. şehadetname Sorgulama şehadetname sorgulamak karınin bayağıda taraf düz sorgulama görüntülükına gidebilirsiniz.

  Kazanını yakmadan ilk hidrometreden döşemın suyunu kontrol ediniz, eğer deniz yarım ise tamamlayınız.
  üste termometre ve barometreyi devamlı kontrol ediniz.

  Belirlenen periyodik kontrol aralığının bu Yönetmelikte
  belirtilen istisnalar dışında bir yılı aşmaması gerekir.

  Yenim: İstenen ömrü süresince matbuatçlı kapların ve parçalarının yenim, erozyon yahut mekanik aşınma nedenleriyle incelmeyle huzurlaşmaları yerinde, malzeme et sözınlığı,
  tasar çizim angajmanları sonucunda bulunan ten sözınlığından daha
  ziyade olmalıdır.

  İş Ekipmanlarının Kullanımında Dirlik ve Emniyet Şartları Yönetmeliği’ne
  için bir anlayışin strüktürlmasında kullanılan rastgele bir makine, alet, kuruluş evet da
  tesisatlar muayene edilir.

  Bu nedenle de kontrol ve muayene işçiliklemlerinin yılda bir kere araba mühendisleri, makine
  teknikerleri ve yüce teknikerler aracılığıyla kuruluşlması gerekmektedir.

  Prosafety iş sağlamlığı ve güvenliği laboratuvarı aynı zamanda A dershaneı akreditasyon yoklama kuruluşu olma yolunda ilerlemektedir.

  •Kazana ½ inç’lik bir bağlantı ağzı buzakılmalı ve
  bu ağızdan test pompası destelanmalıdır.

  TS EN 1012-1 Standardında Gaz lambası yahut buharı, giriş basıncından henüz koca bir edisyonnca sıkıştıran kompresör ünitesinin bir kısmı olarak tanılamamlanmıştır.

  → Gezici tipte olan basınçlı kaplar pres
  dışında kullanıldığında, meydana getirilen son kontrol
  ile müteallik doküman de ekipmanla yan yana
  bulundurulmalıdır.

  Buhar Kulaklıı muayenelerinde, ait ekipmanın ve yardımcı ekipmanların yasal şartları güvenli bir şekilde sağlamış olduğunın tespiti, ekipmanın basınç testleri ve tahribatsız sağlık
  muayenesi kabil yöntemlerle kontrol edilerek sağlanmaktadır.

  •Kulaklıın özelliğine nazaran sızıntı ve kaçak tasni olasılığı olan özge yerlerden gümrüksüz ve sızıntı olmadığını kontrol et.

  Bu işçilikten sorumlu ekipler, belirli zamanlarda çkırmızıışanlara terbiye
  katmak ve tatbikat yapmaktan ve her saat anık bulunmaktan sorumludur.

  Kauçuk v.b Fabrikalarda , kauçuğa yahut prosedür prensibinin yarar evetğu başka bir malzemeye matlup şeklin lafıcı olarak verilmesi maksadı ile buhar altında pişirildiği Otoklavla’rın Periyodik kontrolü ilişkin yönetmeliğe bakılırsa ve bu yönetmelikte atıfta bulunulan standartlarda periyot belirtilmediği durumlarda minimum yılda bir yol
  periyodik kontrolü strüktürlmalıdır.

 13. sakarya escort,sakarya escort bayan
  Hemen Sakarya Escort bayan internet sitemizi ziyaret edin ve Sakarya Escort bulun! Artık
  Sakarya Escort bulmak oldukça kolay, internet sitemizi ziyaret ederek Sakarya Escort ve Sakarya Escort Bayan partner bulabilirsiniz!

 14. Kıbrıs Gece Hayatı

  Kıbrıs’ta gece hayatı gerçekten kıyas götürmez derecede
  profesyonel ve kaliteli bir şekilde yürütülmektedir.
  Kıbrıs geceleri her yaştan ve her ülkeden turistler için son derece eğlenceli ve heyecanlı geçmektedir.
  Kıbrıs gece hayatı konusunda vereceğimiz bilgiler ışığında
  siz de harika zamanlar geçirebilir ve unutulmaz geceler yaşayabilirsiniz.

 15. Maltepe escort arayan beylere selamlar. Ben İstanbbul Maltepe escort bayan Ayşe.
  24 yaşındayım. İstanbul Maltepe’de iki kız
  arkadaşımla birlikte yapamaktayım. Boş zamanlarımda seksi
  çok sevdiğim için partner hizmeti veriyorum erkeklere.
  Ataşehir’de oturuyorum. Siz de güzel bir gün geçirmek için bana en kısa sürede ulaşabilirsiniz.

  Anal yapmıyorum, kondomsuz kalmıyorum. Ama ön sevişme ve sakso konusunda uzmanım diyebilirim.
  Arayın tanışalım canlarım.

 16. Pendik escort arayan beyler merhaba ben Ayşe. Aslen Kurtköy
  doğumluyum. İstanbul Anadolu yakası Pendik escort bayan olarak partner hizmeti veriyorum.
  Elit erkekleri tercih ediyorum. Pendik’teki kendi evim dışında otel görüşmeleri de yapmaktayım.
  24 yaşındayım. 160 boyunda ve 50 kilodayım. Aradığınız bayanı bu zamana kadar bulamadıysanız merak etmeyin artık ben varım.
  Görüşelim ve sevişelim diyorum. Sevgilerimle
  canlarım. Mükemmel bir gecenin sabahına birlikte uyanmak
  dileğiyle.

 17. Hijyen konusunda çok hassas olabiliyorum. Müşterilerime karşı özel bir ilgiyle yaklaşıyor ve sizler için her daim hazır bulunuyor.
  Güzel kokmaya ve temiz kalmaya özen gösteriyorum.
  Ben bu kadar uğraşırken, aynı şeyleri sizlerden de görmek istiyorum.
  Sonuçta zevkli bir ilişki olması için sizlerden elektrik almam çok
  önemli. Maltepe escort bayan olarak hizmet vermemi isteyen beyleri bu konuda biraz daha hassas olmasını temenni ediyorum.
  Şimdi ne istediğini bilen beyleri yatağıma bekliyorum.

 18. En sonunda kafam attı ve Ataşehir escort olarak çalışmam
  gerektiğini düşündüm. Ne yalan söyleyeyim, iyi ki de o
  deli kararı vermişim diyorum. Şimdi hayatımda tek bir olumsuzluk
  yok. Ataşehir eskort bayan olarak hizmetimi veriyor, insanları mutlu ediyor, ücretimi alarak mutlu oluyorum.
  Tabi bunun yanında anal seks yaparak kendimi tatmin etmemde yanına cabası diyebilirim.

  Umarım sende resimlerimi beğenir, benimle seks yapmak istersin…

 19. Anal seks hayranı cömert beylere selamlar. Kendimi sizlere taktim etmem gerekirse, Ümraniye escort Aysu ismiyle anal pozisyonda
  hizmet sağlayan güzeller güzeli bir hanımefendiyim.

  27 yaşında, esmer tonlarına yakın ten rengim, sırma gibi
  uzun saçlarım ve ela gözlerimle sizleri
  etkilemeyi düşünüyorum. Birlikteliğimizin daha ateşli geçmesi için kendi evimi kullanıyorum.
  Büyük ve ferah bir eve sahip olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum.
  Sizler için özel tasarımını yaptığım yatak odamda çok eğleneceğimizi garanti edebilirim.

 20. Knight Online ve benzeri oyunların kosembol ihtiyaçlarını ücretsiz olarak biz karşılıyoruz.
  Dilerseniz tarzınıza uygun bir kosembolü belirleyip indirip kullanabilirsiniz.

 21. Ko sembol, kosembol, clan sembol, clan symbol, knight online sembol, knight online symbol,
  knight online şeffaf sembol, şeffaf clan sembol,
  şeffaf clan sembolleri

 22. İstanbul vip transfer olarak son model vip(lüks)
  vito araçlarla istanbul havalimanı transfer ve sabiha gökçen transfer hizmeti yapmaktayız.

  İstanbul, Bursa, Sapanca ve Yalova gibi en çok tercih edilen turistik bölgelere günlük turlar düzenlemekteyiz.

 23. Son dönemlerde artan virüs salgınından dolayı ulaşımda çoğu
  insan farklı arayışlar içine girmiştir.
  Toplu taşıma gibi bir çok insanın sürekli yolculuk yaptığı araçlara binmek istemeyen yolcular şehirler arası
  vip transferi seçmektedir. Araçların özellikleri; son model vip Mercedes Vito olup, içi
  lüks yapılı, Tv, buzdolabı, açılır kapanır masalar, hareketli
  koltuklar ve bir çok özellikli vip araçlardır.
  İnsanlar yolculuklarını genellikle Şehirler arası transferde İstanbul, Ankara, Muğla, Antalya, aydın, İzmir, Trabzon gibi büyük ve uzak illere gitmek için tercih ediyor.

 24. İstanbul’da uzun yılların verdiği deneyim ve tecrübesiyle istediğiniz tarzda şoförlü olarak gelin arabası kiralama
  hizmeti vermekteyiz. Araçlarımız son model içi ful yapılı
  vip Mercedes Vito, Klasik araba, Vosvos, Jeep, Binek gibi bir çok
  seçeneğimiz vardır. Hayalinizdeki gelin arabasını en uygun fiyata bizden kiralayabilirsiniz.
  Ayrıca, araçlarımız şoförlü olarak kiraya verilmektedir.

 25. Foto Galeriler
  Festival kapsamında gün galası yapılan filmlerden biri de The
  Human Voice oldu. Filmin gösterimine oyuncu kadrosu ve kamera arkası
  ekibinin yanı sıra ünlü konuklar da katıldı.Bunlar arasında en çok dikkat çeken kişi ise Cristiano Ronaldo’nun sevgilisi Georgina Rodriguez oldu.
  26 yaşındaki model Rodriguez, önce bu filmin gösterimine ardından da akşam düzenlenen bir etkinliğe katıldı.

  İşte birbirinden güzel foto galeriler..

 26. istanbul escort
  Bir çok erkeğin favorisi olan İstanbul Escort sitesini ziyaret
  edebilirsiniz, diğer eskort siteleri arasında tek tercihinizi bu siteden yana kullandığınız için çok memnun kalacaksınız.

  En kaliteli ve birbirinden güzel olan istanbul escort kızların ilanlarını yalnızca burada bulabilirsiniz.
  Kadıköy Escort, Ataşehir Escort ve Beşiktaş Escort olarak da hizmet veren sitemizi şimdi ziyaret
  et sen kazan!

 27. pendik escort
  Anadolu Yakası Escortları tarfından en çok tercih edilen pendik escort sitesine hoşgeldiniz.

  İnternet üzerindeki güncelliği ile birinci sırada yer alan profillerine çok
  kolay erişebilmeniz için 18 yaş üzeri kullanıcılara hizmet veren escort
  pendik escort vitrini ile yayındayız. Eve gelen escort
  bularak kendi evinizde sınırsız hizmet veren güzel bayanlardan hizmet
  alabilir, Otele gelen eskort kızlar ile otel odasında seks yaparak kendinizi
  ödüllendirebilirsiniz.

 28. şehirler arası nakliyat
  Nakliyelerin başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için özel
  olarak girişimlerde bulunulmaya devam ediliyor. Şehirler arası nakliyat
  ile ilgili çalışmalarımız, sadece araçlar yerine direkt
  olarak tüm işlemlerin teknolojik ekipmanlarla gerçekleştirilmesini sağlıyor.
  Güvenli, değerlendirmeye uygun, her zaman yararlanılabilecek şekilde hizmet vermeye devam ediyoruz.

  Türkiye’de talep edildiği şekilde, müşterilerimizin isteklerini yeni olanaklarla karşılıyoruz.
  Özellikle son dönemde sıkça görülen hassas eşyaların taşınabilmesi, yenilenen rapor sistemiyle tüm eşyaların kayıt altına alınabilmesi mümkün oluyor.
  Güvenli, herhangi bir maddi veya manevi zarar oluşmaması için tüm eşyaları özel olarak sararak taşıma girişimlerinde bulunuyoruz.

 29. Elicent marka fanlar ile artık temiz ve rahat bir hava alacaksınız.
  Market SALT Mühendislik olarak elicent marka fan ürünlerini siz değerli müşterilerimize güvenilir
  ve kaliteli şekilde ulaştırmayı hedefliyoruz. Elicent ürünlerini güvenilir şekilde temin ederek sizlere kusursuz bir hizmet sunuyoruz.
  Bilgi almak için hemen sitemizi ziyaret ediniz.

 30. Hey I know this is off topic but I was wondering
  if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter
  updates. I’ve been looking for a plug-in like
  this for quite some time and was hoping maybe you would have some
  experience with something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to
  your new updates.

 31. It’s appropriate time to make some plans for the future
  and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or tips.
  Maybe you could write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

 32. Uzman Takipçi ile düşmeyen takipçi satın al Instagram beğeni satın alma işlemleri hem güvenli, hem ucuz, hem
  de çok hızlı. Düşmeyen Instagram takipçi satın alarak instagram
  hesabınızı daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

  Böylece instagram beğeni satın al hesabınızdan isterseniz kendi işletmenizin reklamını yapabilir, isterseniz reklam vererek para kazanabilir, isterseniz de Instagram hesabınızdan satış yapma imkanına kavuşabilirsiniz.

 33. Trakya üzerinde her il ve ilçe için ayrı ayrı hava tahminlerimiz yer alıyor.
  Hava durumu meraklılarına en doğru detayları buradan sunmaya devam
  ediyoruz. Trakya üzerindeki mevcut hava durumu ve günlük hava tahminlerimizle güne hazırlıksız başlamamanızı sağlıyoruz.

  Edirne Trakya Hava Durumu tahminlerimiz bu adres üzerinde ücretsiz olarak paylaşılmaktadır.

  Masaüstü ve cep telefonlarından tek tıkla Kırklareli hava durumu takip
  edebilirsiniz. Tekirdağ’da yaşıyor ve hava koşulları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz Tekirdağ hava durumu sitemizle sizlerin yanındayız.
  Karadeniz’e kıyısı bulunan Kırklareli şehrine özel
  Kırklareli hava durumu tahminlerimizle deniz ve kara
  durumunu sizlere anlık olarak sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir